piątek, 14 czerwca, 2024
Aktualności

Goszczyński z Erasmusem+ do Grecji

W dniach 10-17 października dwunastu uczniów z I liceum Ogólnokształcącego im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu uczestniczyło w wyjeździe w ramach programu Erasmus+ Take Action For The Earth. W czasie podróży młodzież zwiedziła wiele miejsc, między innymi Ateny, Olimpię, Nafpaktos oraz Mesologgi, a także uczestniczyła w zajęciach dotyczących ochrony środowiska przed szkodliwymi działaniami człowieka, produkowanym przez ludzi mikroplastikiem oraz zanieczyszczeniami wody, powietrza i gleby. Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład na uniwersytecie w Patras na Wydziale Biologii. Grupa odwiedziła także uniwersyteckie muzeum botaniki i zoologii. W greckim laboratorium uczniowie badali próbki wody pochodzące z trzech różnych źródeł oraz analizowali różnice między preparatami. Uczestnicy odwiedzili miejsce wydobywania soli (odparowywanie wody z zasolonej laguny) nieopodal Mesologgi. Podczas spaceru wśród bagnistych traw widzieli typowe dla tego regionu zagrożone gatunki zwierząt oraz roślin żyjące w wodzie słodkiej. Wycieczki w góry Panachaiko i do Narodowego Parku Strofylia dostarczyły nie tylko pięknych widoków, ale także wiadomości na temat ekosystemów, które przekazali pracownicy centrum środowiskowego.

W szkole młodzież miała możliwość pracy w międzynarodowych grupach i udziału w lekcjach, np. literatury greckiej, matematyki, greki. 

Uczniowie mieszkali w domach greckich rodzin, gdzie mogli poznać tradycje i obyczaje panujące w odwiedzanym kraju. Nawiązali wiele relacji zarówno z greckimi jak i francuskimi rówieśnikami, biorącymi udział w programie, które na długo pozostaną w ich pamięci. Przebywanie w obcym kraju rozwinęło znajomość języka angielskiego, którym uczniowie posługiwali się podczas całego wyjazdu. Nad przebiegiem projektu czuwali nauczyciele z trzech krajów, w tym przedstawicielki I LO w Nowym Targu – pani Joanna Wagner-Podlipni oraz pani Agnieszka Paprocka-Maciaś. 

Ostatnie spotkanie projektowe zaplanowane jest w naszej szkole, w lutym 2024 r. Już niecierpliwie czekamy na przyjazd naszych gości. Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej z programu Erasmus+. 

Grzegorz Słowik

grzegorz.slowik@goszczynski.nowotarski.edu.pl

Skip to content