czwartek, 18 lipca, 2024
Aktualności

Mówimy stop zmianom klimatycznym

W połowie lutego gościli w naszej szkole uczniowie i nauczyciele z Grecji i Francji, z którymi współpracujemy w ramach projektu Erasmus+ „Take Action For The Earth”.  

Pierwszym punktem programu miała być wędrówka do Morskiego Oka, ale niestety, ze względu na złe warunki pogodowe, wycieczka została odwołana. Planem alternatywnym był dzień z rodzinami goszczącymi i ten czas wykorzystaliśmy na 100%.  Nasi goście poznali atrakcje regionu, niektórzy udali  się do Niedzicy, inni nad  Zalew Czorsztyński, były wyjazdy do Zakopanego, Wieliczki. Rodziny goszczące dołożyły wszelkich starań, aby ten dzień był wyjątkowy. Wieczorem spotkaliśmy się na relaksujących termach Bania w Białce Tatrzańskiej.

W poniedziałek rozpoczęliśmy pracę projektową.  Mieliśmy przyjemność spotkać się z Panią Dyrektor Martą Sokołowską, która przywitała grupę i  przybliżyła historię naszej szkoły. Następnie zostaliśmy podzieleni na grupy, gdzie przeprowadzaliśmy różnorodne, ciekawe doświadczenia i obserwacje. Dzień zakończył wykład pani Magdaleny Cygan z Nowotarskiego Alarmu Smogowego na temat stanu powietrza w Polsce, a przede wszystkim sytuacji w Nowym Targu. 

W kolejnym dniu udaliśmy się  do Krakowa. Pierwszym punktem był spacer śladami smogu, od miejsc najbardziej zanieczyszczonych po tablicę upamiętniającą zmarłych wskutek zanieczyszczeń powietrza. Następnie zwiedziliśmy Pałac Wielopolskich, który jest siedzibą władz miasta Krakowa. Naszym przewodnikiem wiceprzewodniczący Rady Miasta, Pan Artur Buszek. Prelegent odniósł się do działań proekologicznych, które w znaczącym stopniu uzdrowiły stan powietrza w Krakowie. Oczywiście nie zabrakło spaceru po Rynku Krakowskim i przejścia Traktem Królewskim do Wzgórza Wawelskiego.  

W środę uczestnicy wymiany mieli okazję uczestniczyć w różnych lekcjach w naszej szkole. Następnie zagraliśmy w grę ekologiczną „Fortitude”, która polegała na wcieleniu się w role polityków lub dziennikarzy podczas międzynarodowego szczytu klimatycznego w 2050 roku. Celem gry było zwiększenie świadomości klimatycznej i sztuki merytorycznej dyskusji o zmianach klimatu. Towarzyszyli nam panowie naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych Wojciech Krauzowicz i doradca ds. Klimatu Bartłomiej Zięba ze  Starostwa Powiatowego w Nowym Targu. Dzień projektowy zakończył wykład leśniczego, pana Krzysztofa Przybyły na temat torfowisk i ich znaczenia i  w Polsce i na świecie.

W ostatnim dniu nasza grupa udała się do Geotermii Podhalańskiej, gdzie mieliśmy okazję poznać historię firmy, jej działalność i plany na kolejne ekologiczne rozwiązania w naszym regionie. Następnie pojechaliśmy do Zakopanego, gdzie odwiedziliśmy Centrum Edukacyjne TPN. Ostatnim punktem programu była uroczystość pożegnalna w restauracji regionalnej Góralska Strawa.  Nieuchronnie nadszedł czas pożegnań i wyjazdów. 

Podsumowując, ten tydzień był pełen niezapomnianych chwil, nauki oraz wymiany kulturowej. Jesteśmy przekonani, że pozostawił uczestnikom wiele pozytywnych wspomnień i nowych przyjaźni. Projekt pozwolił nam uwolnić kreatywność, wzmocnić świadomość postępujących zmian klimatycznych i nauczyć pracować w międzynarodowym zespole. Duże znaczenie miała dla nas nauka języka angielskiego, jedna z wielu kompetencji, które możemy rozwijać dzięki programowi Erasmus+. 

Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej. 

Grzegorz Słowik

grzegorz.slowik@goszczynski.nowotarski.edu.pl

Skip to content